Együttműködés a  Bihar Megyei "Körösök"

Katasztrófavédelmi Felügyelőséggel

Már a kezdet kezdetén, 1995 júniusában, mikor letették az alapjait a megyei hegyi és barlangi mentőszolgálat újraszervezésének, szükségét éreztük más , állami szervekkel együttműködni, mivel ebben a tevékenységben használatos technikák annyira komplexek és sokrétüek, hogy egyértelműen használni lehet őket minden féle katasztrófahelyzetben is, és az ismereteket a a közösség érdekében használni. Első állami szervek, akikkel együttműködtünk a Polgári Védelem, és a Biharmegyei katonai Tűzoltók voltak. Kezdetben a legtöbb közös bevetés vízbe fúlt emberek felkutatása és a vízből való kihúzása volt.

 

A SMURD megjelenésével az együttműködés is szorosabbá vált, köszönhetően a számtalan közös akciónak. A legkomplexebb akciók a több napig eltartó barlangi mentőakciók voltak. Ezen akciók során kiderült, hogy szükség van az egymás gyakorlatain résztvenni, hogy , egyrészt az orvosi személyzet megismerkedjen a hegyi és barlangi mentőakciók során használatos , specifikus technikákkal, mint pedig a hegyi és barlangi mentőszolgálat tagjai részt vegyenek a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség által szervezett gyakorlatokon.
 

 
A Belügyi minisztériumon belüli átszervezésnek köszönhetően jelent meg a Bihar Megyei Körösök Katasztrófavédelmi Felügyelőség is, ami magába olvasztotta, összevonta többek között a tűzoltóságot, a polgári védelmet, és a SMURD-ot . Köszönhetően a specifikus  feladatkörök bővülésének és  a törvények változásának , 2010-ben alá lett írva egy együttműködési protokol, mely  megalapoott egy közös mentési terv kidolgozásátnak szükségét. Ezáltal rutinszerűvé vált, hogy a hegyi és barlangi baleseteknél készenlétbe helyezzenek egy SMURD rohamkocsit is, hogy szükség esetén mihamarabb támaszt tudjon nyújtani, és így a balesetett szenvedett személy mihamarabb orvosi ellátásban részesüljön.
 
Ugyanennek a protokolnak köszönhetően , 2010 óta megnyílt a lehetőség, hogy a hegyi és barlangi mentőszolgálat személyzete részt vehessen a Bihar Megyei Körösök Katasztrófavédelmi Felügyelőség és a SARTISS közös szervezésében lefolyó elsősegély tanfolyamain. Ennek elvégzése , és a sikeres záróvizsga után egy oklevelet kap, ami igazolja, hogy paramedikusi képzést kapott.  Ezt követően lehetőég nyílik, hogy a SMURD önknteseként , ügyeletetben vegyen részt, ami  jó  lehetőség az ismeretek elmélyítésére. Ugyan itt kell megemlísük a SMURD orvosainak munkáját, mikor a Hegyi és barlangi mentő szolgálat gyakorlatain oktatást tartanak, elméleti és gyakorlati ismeretekkel bővítve az ismereteinket.
 
A  2015 március 4.-én keltezett  I/4810 számu rendelet  életbe lépésével,  az információ és az eszközök felhasználásának módjáról a hegyvidéki balesetekkor, újraértelmezte az együttműködést a Bihari Hegyi és Barlangi Mentő Szolgálat és a a  Bihar Megyei Körösök Katasztrófavédelmi Felügyelőség között. Pontosan meg lett határozva , hogy ki  miben  illetékes , hogy a rendelkezésre álló eszközöket a leghatékonyabban lehessen használni egy hegyi vagy barlangi balesetnél.